English words sometimes look really weird to me. Galore looks like an italian word for alligator, but it actually means “in abundance”. Ok enough of my random musings.

We went down to CDL’s  office last Friday to sign the Offer to Let and the Lease Agreement, and hand them a cheque for 4 months rental. Four months rental, in my opinion is quite a lot for the landlord to take upfront from us, but I guess they also have to protect themselves from errant tenants who neglect to pay their rent on time. 

We found this clause from the Lease Agreement slightly amusing, anyone knows why it’s phrased as “quiet enjoyment”? Brings to mind living in a hobbit house.

quiet-enjoyment

I’ve decided to write about our renovation costs today, and share a bit more about some of the fixtures that we will be making in our centre.

We’re starting out with a bare room, and so we have to create our rooms from scratch (floor plan in previous post), and we decided on using full length partitions with sound proofing in order to create distinct rooms that would not be able to hear each other during lessons. This costs more or less $5,000, or about $1,250 per room. 

Despite almost double the price, we decided on using solid wooden doors rather than hollow ones, so that sounds would be kept inside our classrooms. Besides, hollow doors sound really horrible when you knock on them. Earlier this year, when I was at HDB buying my BTO flat, I was mulling over whether or not to pay a bit extra for the "optional component scheme", where you can get additional fittings, flooring, and doors included with your purchase of the flat. I went down to the HDB to look at the samples, and frankly, the hollow door they offered sucks (oops can I use that word on this blog?), and I didn't go for the OCS. Yes, hollow doors are a big no.

white-boards-will-have-more-glare

Inside our classrooms, we are installing a huge 3mx1m glass whiteboard. Apart from going for such a big board, we were initially struggling with the decision over whether or not to use a normal whiteboard, as it’s about three times cheaper, and parents wouldn't notice the difference. But in our experience, a normal white board has really too much glare when we use a projector to screen our lessons or worksheets directly on the board (so that we can directly fill in blanks on the worksheets), and so in the end we are going with the glass whiteboards. Each board costs about $1,500 though, so we are really investing in our classroom experience.

Apart from that, another interesting surprise to us teachers is that powerpoints, aka electrical outlets, are expensive. Each pair was quoted to us at around $100 each, and since we plan to have quite few in each class for our students, the final cost came up to quite a bit. 

All in all, we are looking to spend about $40,000 on renovations and furnishings, and looking forward to seeing our new centre take shape for our incoming batch of students!

Next week, we will be sharing about our research into how to cater lessons to suit students' learning styles.